Klidný a dostatečný spánek je pro naše zdraví nepostradatelný. Proto musíme věnovat dostatečnou pozornost jak výběru místnosti pro ložnici, tak i jejímu vybavení. Ale nejen tomu! Jak na to?http://www.elektrodesign.cz/web/cs/uplny-sortiment/produkty/rekuperacni-jednotky-a-rekuperatory/bytove-domovni-rekuperacni-jednotky/pluggit-rezidencni-vetrani 66%;“>
Klidná místnost
Základem je vybrat pro umístění ložnice co možná nejklidnější místnost. Určitě by neměla mít okna směrem do rušné ulice nebo by neměla sousedit se společnými chodbami bytových domů. Tam bývá občas také dost rušno, navíc zde hlučí výtahy. Pečlivě též zvážíme, zda bude riskovat umístění naší „oázy klidu“ vedle pokoje dětí (těch větších). Hlavně ty trochu odrostlejší mají většinou poněkud jiné zájmy a představy o kvalitním odpočinku, než mají jejich „staří“ rodiče. Mohlo by docházet ke zbytečným nedorozuměním!
Nábytkem spíš šetříme
Nejdůležitějším kouskem nábytku je samozřejmě postel s kvalitní matrací. Pro pohodlný spánek pro dva vybíráme minimálně postel 180×200velkou. Jinak to s nábytkem příliš nepřeháníme. Bohatě stačí noční stolky, skříň na oblečení, komoda na prádlo. Pokud máme více prostoru, dá se přidat kosmetický stolek se židlí či taburetem, případně křeslo a podobně. Rozhodně z této místnosti nevytváříme skladiště nábytku a věcí, které potřebujeme „někam uklidit“. Takové prostředí by klidnému odpočinku určitě nesvědčilo! Velmi rozšířeným nešvarem je také dělat si z ložnice pracovnu či hernu, kde se práci či zábavě na počítači věnujeme příliš často. A hodně dlouho do noci. Nejenže rušíme odpočinek druhému obyvateli (což často vede k hádkám a špatné atmosféře), ale naše spánkové cykly také „vezmou za své“. Se zdravým klidným odpočinkem je potom konec!
Zdravé klima
V ložnici pravidelně větráme a nepřetápíme v ní. Je zde ideální udržovat teplotu asi 17 až 19 °C. Vzduch také nemá být příliš suchý. Kde nepostačí pravidelné větrání, pomohou vhodné odpařovače nebo zvlhčovače. K vylepšení kvality ovzduší přispějeme také výběrem vhodných pokojových rostlin. Zelenými „čističkami vzduchu“ jsou například fíkus benjamin, tchýnin jazyk, aloe vera, šplhavice, zelenec či břečťan. O krásné sny se postará nevtíravá, ale velice příjemná vůně jasmínu!