Můžete se snažit sebevíce. Na zimu svou trampolínu pečlivě schovávat už koncem října a přeci se jedné záležitosti nevyhnete. Tou je poškození některého dílu. Je to jasné. Tento tělocvičný prvek je docela dost namáhán, a tak se prostě jednotlivé díly opotřebovávají.
§ V době, kdy vaše „skákadlo“ stojí jen tak ladem, je jistě dobré skákací plochu přikrývat ochrannou plachtou.
§ Jinak nejvíce trpí ochranný kryt pružin.
– Ten je velice důležitý.
– Ačkoliv vypadá jen jako ozdoba, chrání prsty skokanů před nepříjemným skřípnutím.
Poškozené pružiny mohou být velice nebezpečné. Pokud se vyvléknou ze skákací plochy, můžete nepříjemně dopadnout na tvrdou zem. JE TEDY ZAPOTŘEBÍ VŽDY ZKONTROLOVAT, JESTLI JE VŠE NA SVÉM MÍSTĚ.
§ Je několik důležitých zásad při údržbě trampolíny.
a) Je nutné používat pouze originální náhradní díly na trampolínu. Laciné napodobeniny nemusejí zvládnout zátěž a dojde k nepříjemnému zranění. V tom lepším případě nebudou sedět nebo se hned rozbijí.
b) Na trampolíně se nesmějí provádět žádné změny kromě těch, které jsou uvedené v návodu k sestavení.
c) Opravy mají provádět jen osoby, které tomu opravdu rozumějí.
Pravidelné kontroly ochrání vaše zdraví
Jedním z dílů, který se dříve či později unaví, je přímo skákací plocha. Jakmile zjistíte, že někde vznikla dírka, raději neváhejte a hned vyměňte. Jsou majitelé tohoto tělocvičného náčiní, kteří si nedělají hlavu, pokud praskne jedna pružina. Vždyť je jich tam ještě tolik! Není to pravda.
– Špatně zachycená skákací plocha může způsobit špatné rozložení váhy při skoku.
– Následovat bude pochopitelně pád a zranění.
Důležitou součástí je i kotvící sada. Poslední dobou se naše republika chová tak trochu jako Island. A jistě nechcete ve větrných dnech honit svou trampolínu po okolí. Kotvou ji pevně přichytíte k zemi, a tak poslušně zůstane na svém místě.