Naše země je bohatým zdrojem pramenů a léčebných rašelinných hmot, léčí se tu všechny choroby počínaje dýchacím ústrojím a konče pohybovým aparátem. Výjimkou nejsou dokonce ani radioaktivní vývěry, které naleznete v bohatých zdrojích v krušnohorském Jáchymově. Zájemce o pobyt v těchto destinacích láká nejen samotný léčebný proces, ale především prostředí ideální pro relaxaci, kde snadno odhodíte stres a načerpáte nových sil.
Zajímavosti o českých léčebných místech a pramenech
Nejvíce lázeňských míst – ty najdete v západních Čechách, jde o vyhlášenou lokalitu pěti významných míst v Česku, z nichž většina se nachází na území Karlovarského kraje. Jsou to pochopitelně Karlovy Vary a dále Františkovy Lázně, Lázně Kynžvart, Mariánské Lázně a lázně Jáchymov.
Zlatým věkem lázeňství bylo 19. století, navázalo na tradice ze středověku, přičemž první lázeňské domy se otevíraly již ve 14. století. Dnes se v České republice nachází něco přes třicet míst, která splňují statut udělovaný pro léčebné lázně.
Jedny z nejstarších vřídelních pramenů jsou Františkův pramen a karlovarské Vřídlo. Byly objeveny a oficiálně využívány již ve 12. století, ovšem je známo, že je naši předkové znali již v době bronzové. Z doby bronzové byl nalezen také poklad při hloubení Obřího pramenu v roce 1882. Nacházel se u jeho pramene přibližně 6 metrů pod zemí.
Kyselé minerální vody jsou známé po celém světě zejména zásluhou západočeských oblastí. Zde vyvěrají na povrch známé „kyselky“, stáčené do plastových lahví. Dříve se stáčely do skla a nejznámější z nich je Mattonni. Mnohé ze zdrojnic jsou velmi teplé, nejteplejší z nich má teplotu téměř 75 stupňů Celsia a vystřeluje až do neuvěřitelné výšky dvanácti metrů již stovky let. V průběhu jedné minuty vyvrhne přibližně dva tisíce litrů tekutiny obohacené řadou minerálních látek, které se objevují v podloží.